Odrzykoń
Zamek Kamieniec
Zamek Kamieniec
Zamek Kamieniec to ruiny gotyckiej budowli z XIV wieku, rozbudowanej w stylu renesansowym w XVI wieku, znajdujące się na pograniczu Korczyny i Odrzykonia w powiecie krośnieńskim, w województwie podkarpackim w Polsce.
Gotycka budowla wzniesiona na skale na wysokości 452 m n.p.m. charakteryzowała się nieregularną formą, wynikającą z ukształtowania terenu. W czasach Kazimierza Wielkiego zamek pełnił funkcję typowej granicznej twierdzy obronnej. Obecnie część z zachowanym ostrołukowym portalem i wschodnią ścianą z wnęką znana jest jako „wysoki” lub „odrzykoński” zamek. Jego głównym zadaniem była obrona traktu handlowego z Polski na Węgry przez Przełęcz Dukielską.
Rozbudowa zamku w kierunku wschodnim, przeprowadzona w 1448 roku, zaowocowała powstaniem „niższego” lub „korczyńskiego” zamku. W tym samym okresie ukończono budowę prostokątnej baszty i fosy otaczającej cały zamek. Wieża zamkowa mieściła zbrojownię i więzienie. Nowo powstały dziedziniec, zwany przedzamczem korczyńskim, był oddzielony murem granicznym od zamku wysokiego z powodu podziału majątku. Kaplica i studnia były wspólne dla obu części zamku. W trakcie rozbudowy zamek został wzbogacony o renesansowe zabudowania.
Wydruk, oprawa prac, pliki zdjęć: marcinciak.picsell.eu/gallery/622